Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu. W takim przypadku przede wszystkim, należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na uratowanie zęba.

Nieleczony ząb będzie stopniowo coraz słabszy, grozi to też jego utratą. Jeśli ząb złamał się w obrębie szkliwa i zębiny, złamaną część można przykleić lub odbudować. Gorzej jeśli do złamania doszło w obrębie miazgi. Continue reading „Złamany, pęknięty ząb – przyczyny”

Czy o zęby mleczne warto dbać szczególnie uważnie, skoro po kilku latach zastąpią je zęby stałe? Tak! Jak bowiem podkreśla ekspert, właściwa higiena „mleczaków” ma duży wpływ na stan zdrowia zębów stałych. Jednak nie wszystkie mamy są tego świadome, a w wyniku popełnianych błędów aż 46% dzieci w wieku od 3 do 7 lat miało już leczone ubytki[1]. Dlatego ekspert wyjaśnia, jak można w prosty sposób znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo ich powstawania.

Zęby mleczne mogą „zarazić” stałe ubytkami

Czynnikami, które powodują powstawanie ubytków w zębach jest zła higiena jamy ustnej oraz bakterie z gatunku Streptococcus mutans. Są to patogeny, gromadzące się w płytce nazębnej i rozkładające węglowodany zawarte w pożywieniu. Continue reading „Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych”

Licówki to cienkie (0,2-1 mm grubości) płatki porcelany, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów, ukrywając w ten sposób defekty estetyczne.

Za pomocą licówek można rozjaśnić ząb, nadać mu piękny kształt i barwę, wydłużyć go, poszerzyć czy zlikwidować szpary między zębami. Używa się ich też do drobnej korekty ustawienia zębów, np. w przypadku niewielkiego skręcenia czy stłoczenia, zwłaszcza siekaczy dolnych – ten cel osiąga się, dobierając odpowiednią grubość licówek. Ale nakładki te nie zastąpią leczenia ortodontycznego. Licówki to dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą rozjaśnić kolor zębów i zachować naturalną barwę, ale ukryć trwałe przebarwienia. Zakłada się je też w przypadku nieestetycznych bruzd lub niewielkich uszkodzeń zębów, np. pęknięć, ukruszonych czy startych brzegów, rzucających się w oczy wypełnień zębów przednich. Continue reading „Licówki”

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w naszej Klinice wykonuje lekarz stomatolog Łukasz Bańczyk – chirurg implantolog. Lek. Bańczyk ukończył studia na Wydziale Stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie jest w trakcie specjalizacji z chirurgii szczękowo–twarzowej w Klinice Chirurgii Czaszkowo–Szczękowo–Twarzowej w Katowicach, gdzie pracuje jako asystent. Aktywnie działa jako członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo–Szczękowo–Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii. Uczestniczy w szkoleniach i warsztatach z implantologii, sterowanej regeneracji kostnej oraz protetyki.

Chirurg stomatolog Katowice

W pracy stomatologicznej korzystamy z profesjonalnego wyposażenia, w tym:

  • nowoczesnego unitu japońskiej firmy Morita,
  • nowoczesnych aparatów cyfrowych rtg, na których wykonujemy zdjęcia punktowe i panoramiczne,
  • mikroskopu Leica, dzięki któremu możemy precyzyjnie określać stan zęba i postęp prac przy jego leczeniu, zwłaszcza leczeniu kanałowym zęba.
  • Chirurg stomatolog w Dental Clinic w Katowicach oferujemy Państwu pełen zakres usług, w tym:

Licówki porcelanowe – cienkie płatki porcelany naklejane na opracowany ząb w celu przywrócenia estetyki zęba. Można w ten sposób zmienić kształt zęba.

Korony i mosty porcelanowe (na metalu, na złocie, na cerkonie) – metalowa, złota lub cerkonowa czapeczka licowana porcelaną, nakładana na ząb po jego uprzednim opracowaniu (oszlifowaniu) w celu przywrócenia prawidłowego kształtu i koloru zęba oraz jego wzmocnienia. Korony i mosty pełnoceramiczne – estetyczne posiadające przezierność naturalnego, zdrowego zęba. Inlay – wypełnienie pełnoceramiczne wykonywane w Laboratorium Protetycznym, posiada kolor naturalnego zęba; odznacza się trwałością nieporównywalnie większą od standardowego wypełnienia.

Onlay – nakład pełnoceramiczny wykonywany w Laboratorium Protetycznym w kolorze i kształcie naturalnego zęba; zastępuje górną część zęba uniemożliwiając jego ścieranie. Protezy całkowite akrylowe. Protezy częściowe szkieletowe: akrylowe i acetalowe. Protezy bezklamrowe utrzymywane przy pomocy systemów (zasuwy, zamki). Różne systemy utrzymujące protezę – klamry, zamki, zasuwy Szynoprotezy.

Korony na implantach – porcelanowa nadbudowa wykonana na tytanie lub złocie połączona z implantem łącznikiem w celu uzupełnienia brakującego zęba lub zębów. Protezy na implantach – wszczepy wprowadzone do kości w celu utrzymania protezy.

Ekstrakcje w znieczuleniu i narkozie. Resekcja czyli usunięcie zmian okołowierzchołkowych razem ze szczytem korzenia. Chirurgia Stomatologiczna w Częstochowie.

Zabiegi odbudowy kości w celu leczenia zaników kości. Uzupełnienie brakującej kości w implantologii, po resekcjach zębów, po usunięciu torbieli. Wyłuszczenie torbieli zębopochodnych. Chirurgiczne leczenie paradontozy – gwarantowane powodzenie nawet w stadium końcowym paradontozy (10 lat badań klinicznych).

Plastyka wyrostka zębodołowego, wycięcie przerostów błony śluzowej, dziąsła, podcinanie wędzidełek, podnoszenie brzegu dziąsłowego. Hemisekcja – odcięcie korzenia zęba trzonowego z kawałkiem korony w celu zachowania części zdrowego korzenia dające możliwość odbudowy protetycznej (np. korony). Zabiegi wszczepiania implantów.

Centrum Stomatologii Integralnej
Dentaria Sp. z o.o.
ul. Stroma 12
42-200 Częstochowa

Telefon kontaktowy:
+48 34 366 01 87
+48 34 363 21 31

Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez – protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

wg. wikipedia